Başkan’ın Mesajı (Haziran 2014)

Kütüphane & Arşiv kategorisinde bulunmaktadır.
A- A A+

baskanin_mesaji_haziranSağlıklı Sürdürülebilir Üretim

Bu yazım yalnızca Manisa 1nci Gıda, Tarım ve Hayvancılık zirvesi üzerine olacaktı.

Ancak, geçtiğimiz günlerde nasıl olduğunu kabul etmekte ve anlamakta güçlük çektiğimiz maden faciası üzerine birkaç söz etmeden asıl konuya geçmek istemiyorum.

Öncelikle kaybettiğimiz 301 madenci kardeşlerimize yüce Allah(C.C.)’tan rahmet diliyorum.

Onlar ki; tesislerimizi ısıtmak için kullandığımız tonlarca kömürü yerin yüzlerce metre altından çıkartan, helal rızık uğruna hayatlarını feda eden maden işçilerimiz. Ve yine onlar ki; Duyarsız, çığlıklara kulaklarını tıkayan, çağrılara sırtını dönen holding sahiplerinin ve yöneticilerin aymazlığı ile bu hazin sona itilen canlarımız.

Sizler! Onların geride bıraktıkları çocukları ve aileleri o onurlu insanlar ile ne kadar gurur duysanız azdır. Sizlere de sabır diliyoruz.

Anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun.

Tüm sektörlerde gücü elinde bulunduranların istek ve beklentileri doğrultusunda şekillenen üretim ilişkileri ne yazık ki ekonomik kayıplara ve verimsizliğe neden olmaktadır. Bu çalışma kültürü, gelecekte daha büyük kayıpların verilmesinin asıl sebebi olacaktır. Yasalarla gerekli önlem alınması için yollar gösterilmiş olsa da aşırı kazanç peşine düşen sermaye grupları bu önlemleri hiçe saymaktadır. “Ben kazanayım diğerleri ne olursa olsun” anlayışının hakim olduğu üretim zihniyeti devam ettiği sürece bu kazalar hep olacaktır. Bunun maliyetini ne yazık ki asıl ödemesi gerekenler değil de ekonomik ilişkinin karşı tarafında olanlar ödemeye devam edecektir. Temennimiz madencilik, tarım gibi sektörler de karşı tarafı muhataplarını dikkate almayan mevcut çalışma kültürünün hızla terk edilmesidir.

Mayıs ayının ilk yarısında Manisa için çok iyi sonuçları olacak bir zirve yapıldı. İlk defa gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, çok büyük olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Bu sebeple İl müdürümüzü ve görev alan ekibi kutlamak isterim. Onlara birliğimiz adına teşekkür ediyoruz.

Uzun yıllardan beri kendi gayretleri ile işlerini yürütmeye çalışan, kendi yağında kavrulan etlik broiler yetiştiricileri ve genel olarak kanatlı hayvan eti üreticileri artık kabuğunu kırıyor ve derin uykudan uyanıyor. Pek çok platformda temsil edilmekte ve kendilerini birlikleri aracılığı ile ifade etmektedirler.

Birliğimiz, Manisa 1nci Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi destekleyicisi olarak hazırlık çalışmalarında bulunmuş, zirve süresince hayvancılık komitesi kanatlı masasında üyelerimizin dolayısı ile diğer tüm yetiştiricilerin yaşadıkları sorunları ve çözüm yollarını ısrarla tartışma gündemine getirmiştir. Bugün için, acaba mı? sorusunu sorduracak yeni yaklaşımlar ve sektörle ilgili yapısal öneriler ilk defa birliğimiz başkanı tarafından tartışmaya sunulmuş, ve bazıları zirve bildirisinin ilgili bölümüne dahil ettirilmiştir. Örneğin “ özerk bir kurum olarak Hayvancılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun oluşturulması”, bir başka önerimiz “Hayvansal Atıkların Değerlendirilmesi Tesisi” bunlardan bir kaçıdır. Ayrıca zayıf yanlar ve tehditler konusunda; başta desteklemeler ve TKDK ile ilgili konularda olmak üzere pek çok başlık altında üreticilerimizin sorunları ortaya konmuş, bununla ilgili çözüm yolları tartışılmıştır.

Bu arada, zirvede Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği yönetiminin bu görüşlerimizi desteklemeleri ile daha güçlü bir perspektif oluşturulmuştur. Birlik olmanın, birlikte olmanın sonucu diğer katılımcılara görüşlerimiz daha iyi anlatılmış, kayda geçirilmiştir. Ortak tutum sergileme hakim duruma geçmenin, üstün olmanın yollarını bizlere açmıştır. Bu bize daha güçlü bir birliktelik yapmamızın ne faydalar sağladığını da göstermektedir.

Zirveden asıl amaç, Manisa tarım ve hayvancılığının stratejik eylem planlarının hazırlanmasını sağlamaktır. Gelecekte Manisa tarımının yönelimlerini tespit edebilmektir.

Her ne kadar Kanatlı varlığında Manisa ülke birincisidir. Etlik broiler yetiştiriciliğinde ülke ikincisi olması bu alana yatırım için cazip hale getirmektedir. Ama! Beyaz ette talep oluşturucu çalışmalar, marka sahibi firmalar ve onların çatı örgütü tarafından tarafından yapılmadığı sürece büyüme yönündeki çalışmalar mevcut etlik broiler üretimine kesinlikle zarar verecektir. Kişi başına tüketimi arttıramadığınız sürece istikrarlı bir talep oluşmayacaktır. Ayrıca algı yönetiminde beyaz et sektörü karşı tarafa-dezenformasyon kampanyası yürütenlere bu meydanı boş bırakmamalıdır. Bunun için öncelikle;
Entegrelerin çatı örgütü BESD-BİR sektörel tanıtım çalışmalarına girmesi gereklidir.
Bu çalışmaların ardından, her bir firma kendi markası özelinde bu çalışmaları sürdürmelidir. Tıpkı; Keskinoğlu firması gibi.

Bu zirvenin nihai bildirisinin kanatlı bölümünde beşinci sırada yer alan, “Tavuk eti ve yumurta konusunda yapılan olumsuz propagandaların tüketimi düşürmesi “ maddesinde de değinildiği üzere Beyaz et üzerine yapılan dezenformasyonların önüne geçilmesi şarttır.

Yakın geçmişte olduğu gibi yaz yağmuru gibi çalışmalar yapmak yerine, sürekli ve halkla ilişkiler sağanağı şeklinde çalışmalar yapılmalıdır. Kitleler tarafından sağlık konusunda ve diyette her önerdikleri yapılması şartmış gibi algılanan, bilindik bilim insanı ve tıp doktorları ile PR çalışmaları yürütülmelidir.

Bunların birer maliyet oluşturacaktır. Ama dezenformasyonun getirdiği maliyet çok daha ağır ve yüklü olmaktadır. Birlik olarak, bu zirvenin sonuç bildirgesinde yer alan ve bizleri direkt ilgilendiren her konunun takipçisi olacağız. Ve bu konuları bıkmadan, usanmadan her platform da dile getirip hayata geçireceğiz.

Biz etlik broiler yetiştiriciliğinde Manisa’nın lider konuma, birinciliğe yerleşmesini çok ama çok arzuluyoruz. Ama bu gerçekleşirken biz üreticilerin görüşlerinin dikkate alınması, üretim yapısının nitelik olarak geliştirilmesinin yanında üreticilerin refah düzeyinin de arttırılması şarttır. Aksi takdirde bırakın büyümeyi, sağlıklı ve sürdürülebilir bir üretim ilişkisinden bahsetmek dahi mümkün olmayacaktır.

Saygılarımla