Hava Giriş Hücreleri (Bafıllar)

Havalandırma, Teknik Bilgiler kategorilerinde bulunmaktadır.
A- A A+

BafıllarHava giriş hücrelerinin düzen ve disiplin içinde çalıştırılması, bunların düzenli kontrolü; yakıt maliyetlerinde dikkate değer bir azalma, karşılığında ise çok iyi bir dönem performansı ve kazancı sağlayacaktır.

Hava giriş hücrelerinin önceki yıllarda işlevini duvarlara yerleştirilmiş plastik PVC boru girişlerinden sağlanan temiz hava girişleri yapmakta idi. Bu çalışmamızda hava giriş hücreleri üzerinde bazı önemli noktaları dikkatinize sunmak isteriz. Hava giriş hücrelerinin kurulumunda dikkat edilecek teknik hesaplamalar vardır. Bu hesapların dikkatle yapılması gerekir.

Hava giriş hücreleri bazı tip kümeslerde çatı mahyasında ye alan üst havalandırma bacası şeklinde de olabilir.  Ama bu havalandırma bacaları,  hava girişinden daha çok havanın çıkışı/ dışarı atılması işlevi görmektedir.

Hava Giriş Hücrelerinin Çalışması

Duvarlarda yer alan hava giriş hücreleri- bafıllar tünel havalandırmaya gerek olmadığı zamanlarda önemli görevler yapmaktadır.

İçerideki hayvanların özelliklede civcivlerin üzerine sert ve şiddetli hava akımlarının düşürülmemesine özen gösterilmelidir.

Hava giriş hücreleri iç ve dış hava basınç farkını dengelemek suretiyle içeriye taze hava girişi sağlar. Hava girişinin kontrollü olarak sağlanması prensibine göre tasarlanmışlardır. Dışarıdan giriş yapan hava içerideki hava ile buluştuktan sonra içerdeki hayvanlara ulaşır. Bu aşamaya kadar hava içerde bulunan havanın sıcaklık seviyesine ulaşır.

İç ortam ile dış ortam arasındaki yüksek basınç farkları, havanın içeriye çok hızlı alınmasına neden olur. Özellikle soğuk havalarda, yüksek miktardaki temiz hava dış ortamdan alınıp, içeride sıcak fakat gazlar ile kirlenmiş hava ile yer değiştirilir. Ancak, şiddetli ve hızlı hava girişi yapılması durumunda iç iklim koşulları etkilenecek, bu altlığı etkileyecek ve beklenmeyen olumsuzluklar ile karşılaşılacaktır.

Bunun önlenebilmesi için basınç sensörleri ve motorlar ile yönetilen hava giriş hücreleri – bafıllara ihtiyaç vardır.

Kaç adet hava giriş hücresine ihtiyaç vardır?

Kurulması gerekli olan hava giriş hücresi sayısını belirlemek için fan adedi, fan emiş kapasiteleri, kümes iç hacmi, yerleşim alan ölçüleri, enine kesit ölçüleri gibi pek çok verinin bilinmesi gerekir.

Tüm bunlara göre bu konuda ve montajında uzman bir kişi ve/veya kuruluş ile keşif, değerlendirme ve hesaplamalar yapıldıktan sonra doğru sayıda hava giriş hücresine karar verilip, işlevsel bir hava giriş- bafıl sistemi kurulması en doğru olanıdır.

Hava giriş hücrelerinin çalıştırılması

Hava giriş hücrelerini her seferinde manuel- el ile açma/kapama yapabilirsiniz. Ancak içerideki hava ile dışarıdaki havanın sıcaklık farkını, çalışmakta olan fan veya fanların oluşturduğu hava emiş kapasitesinin ne olduğunu, bunun ortaya çıkardığı basınç farkını her seferinde hesaplamak ona göre kapak açıklık açısı vermek, müdahale zamanını doğru ayarlamak kolay değildir.

Hava giriş hücrelerinin çalışmasının otomasyona ve negatif basınç sensörlerinin yönetimine bırakmak en doğru tercih olacaktır. Geriye kalan sistemin düzenli çalışıp çalışmadığı kontrol etmek olacaktır.

Hava giriş hücrelerinin açılışının düzenlenmesi, iyi bir hava akımı sağlanması – dış ortamdan alınan temiz, taze ama soğuk havanın iç ortam havası ile karıştırılma oranı ve soğuk/sıcak karışımının oluşturacağı çiğ ve nem taneciklerinin tavukların üzerine ve altlığa  düşürülmesi- kritik bir noktadır.

İçeriye alınan havanın içeride girişten itibaren izleyeceği yol ve içerideki hareketleri oldukça önemlidir. Bu yüzden, içeride kontrolleri yaparken şiddetli bir hava akımı yerine hayvanları rahatlatan yumuşak bir hava akımının olması gereklidir. Çünkü, sert ve şiddetli hava hareketleri içerideki havayı hızla temizler ancak hayvanı rahatsız ve huzursuz eder. Hata zaman zaman altlık bozulmalarına neden olur.

Genel problem: Hava hücrelerinin çatısı örtüsünün hemen altından başlatılması  doğru bir uygulama değildir. Tavan destekleyici konstruksiyon unsurlarının hava girişinde engel oluşturması kaçınılmazdır. Bu durumda hava hızla yere düşer ve hiçi bir fayda sağlayamayız.

Hava giriş hücrelerinin iyi bir düzen ve disiplin içinde çalıştırılması, bunların düzenli kontrolü; yakıt maliyetlerinde dikkate değer bir azalma, karşılığında çok iyi bir dönem performansı- kazancı sağlayacaktır.

bafillar_2bafillar_3

bafillar_4bafillar_5bafillar_6

Şekiller ile anlatılmaya çalışılan doğru ve doğru olmayan hava giriş hücresi kapak açıklıkları, önündeki engeller hava hızını, hava karışım oranlarını, hava içinde oluşabilecek nemli veya kuru hava oranın, havanın termal dönüşümünü ve havanın içerideki hareketlerini etkileyecektir.

Hava giriş hücrelerinin doğru kullanımı için incelikler

  • Hava giriş hücreleri sıkı ve sağlam olmalıdır.
  • Kış sezonu civciv bakım haftalarında negatif basınca göre çalıştırılmalı eğer bu sistem yoksa; çok sıkı takip edilerek doğru hava girişi yapılmalıdır.
  • Hava giriş hücrelerinin kapak açıları hava hareketine, kümese giren havanın esintisine-akışına ve doğru hava karışımına imkan sağlamalıdır.
  • Kış sezonlarında hava ısıtılarak tabana inmesi sağlanmalı.
  • Kapak açıklıkları, kırıklıklar, dengeli açılmaması hava giriş yönü ve hızını bozar. Bunlar mutlaka düzeltilmelidir.
  • Hava giriş hücrelerini, ısı tasarrufu yapmak için çok az açmak, veya bol hava girsin diye çok açmak doğru bir uygulama değildir. Kararlı hava girişi için 6-8 cm açıklık idealdir.

ETLİK BROİLER ÜRETİMİNDE KARLILIK VE KAZANÇ KULUÇKADAN PAZARDAKİ SUNUMA KADAR İYİ BİR ÇEVRE YÖNETİMİ ( İKLİM-BİOGÜVENLİK) İLE BELİRLENMEKTEDİR.

* Auburn University, Newsletter 4.Mart.2000 sayısından yararlanılmıştır.