Isıtma Üniteleri Kontrol Panolarında PLC Uygulaması

Enerji Kullanımı, Teknik Bilgiler kategorilerinde bulunmaktadır.
A- A A+

otomasyon_panoIsıtma ünitelerinde (sobalarda) üreticinin tasarladığı yalnızca bu üniteyi yöneten kontrol panosu kullanılır. Ancak bu pano ana kontrol panosu ile ne kadar uyum sağlamaktadır? Ya da bu pano katı yakıt tüketiminde ne seviyede ekonomi sağlamaktadır?

Bu ünitelerde, kullanılacak ekipman, buna yüklenen yazılımın otomasyon panosunun yönettiği havalandırma sisteminin çalışma prensipleri ile uyum sağlaması gerekmektedir. Bunun için geliştirdiğimiz PLC yazılım ile bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Bu sayede;

  • İç ortam ısısının aşırı yükselmesinin önüne geçilmekte,
  • Soba gereğinden fazla yakıt tüketmemekte,
  • Ortama sıcak hava veren ana fan daha az süre ile çalışmakta,
  • Çalışan fan sayısı azaldığı ve/veya çalışma süreleri kısaldığı için elektrik sarfiyatı azalmaktadır.

Hazırlanan PLC yazılımımız sayesinde set edilen ısı değerinde sobanın ana fanı dâhil tüm sistem beklemeye geçmekte hem katı yakıt hem de elektrik tüketimi gözle görülür bir şekilde azalmaktadır. Bu sayede iç ortam ısısı istenenden fazla yükselmesi önlenmektedir. Böylece, fan çalışması en uygun seviyelerde tutulmak- tadır. Gereksiz yere fazladan fan çalışmamaktadır.

Birçok soba markasının sobalarının ana fanları soba içinde sıcaklık oluştuğunda, iç ortama ısı gerekse de, gerekmese de kazanı soğutabilmek için sobada yükselen bu sıcaklığı kümes iç ortamına vermektedir. Böylece içeride sıcaklık yükselir. Bu durumda, havalandırma yapan fanlar devreye girmektedir. İçerideki sıcaklığı set edilen değerlere çeker, ama bu, her seferinde iç sıcaklığın istenenden daha aşağıya düşmesine neden olur. Bu durumda soba tekrar faaliyete geçer. Tam bir kısır döngü içinde devam eden bir durum oluşur.

Doğru yazılım ile desteklenmiş PLC-Programable Logic Control (Programlanabilir Mantıksal Kontrol) ünitesi ile hem katı yakıt tasarrufu sağlanır, hem de elektrik sarfiyatları ve maddi yükleri azaltılmış olur.

Adem CİZGİLİ (Doğuş Elektrik)

Otomasyon Panoları –Kompanzasyon Panoları imalat, montaj ve bakım
Kümes ve benzeri tesislerin anahtar teslimi elektrik tesisatları

Altay Mahallesi. Keçeciler Sk. No: 36 Turgutlu – Manisa

Tel: 0 236 3125489 GSM: 0 533 6379314

www.dogusotomasyon.com