Kömürde Curuf Oluşması Nedir? Nasıl Oluşur? Önleme Yolları Nelerdir?

Enerji Kullanımı, Teknik Bilgiler kategorilerinde bulunmaktadır.
A- A A+

Curuf hem kömürün oluşumunda içerdiği mineraller, hem de yanma biçiminden oluşur. Curuflaşma, ortamdaki havanın yetersiz olduğu durumda kömürün yanma işlemine girmeden karbonize olmasıdır. Kısacası, kömürün yanmamış halidir.

Kömürün yanmadan, curuf halinde külle atılması ek maliyet oluşturur. Bu, yakıttan istenilen enerji elde edilmeden ortaya çıkan  parasal kayıptır.

Kömürün mineral yapısındaki sodyum, kalsiyum ve silisyum ısıtma hücrelerinde  kirlenme, kül birikimi ve kurum oluşumunu arttırmaktadır. Sodyum ve kalsiyum mineralleri curuf oluşumunun ana nedenidir.

Curuf oluşumunu önlemek için yanma odasına yada cehennemliğe fazla hava verilmemelidir. Bu durumda, ısı bacadan hızla atmosfere atılır. Verimli yanma işlemi olmaz. Bu ise, yakıt maliyetin de artış demektir.

Önlemler;

  • Mineral yapısı bilinmeyen ocaklardan kömür tedarik edilmemeli, daha önce sonuçlarından emin olunan yerlerden tedarik sağlanmalı,
  • Gereğinden fazla hava verilmemeli,
  • Yakıt besleme süreleri kısaltılmamalı, ancak aşırı miktarda beslemeden de kaçınılmalı. Eğer curuflama ile karşılaşıldı ise kararlı miktarda besleme yapılmalı,
  • Kömür sürme ve karıştırma süreleri en uygun zaman biriminde olmalı, ayarlar gözlemler ile düzeltilmeli,
  • Aşırı yüksek tempolu yakma işleminden kesinlikle kaçınılmalı.

KÖMÜR TEDARİKÇİSİ

3elinsaat