Nasıl 45 Günde Civcivler Bu Büyüklükte Yetiştirilebilmekte Ve Sofralarınızda Yerini Almaktadır?

Kütüphane & Arşiv kategorisinde bulunmaktadır.
A- A A+

Bu kadar dikkatli, titiz ve hijyen koşulları sağladığınızda her canlı normale göre daha hızlı gelişir.

Çünkü içerideki civcivin arzuladığı iklim, yem, su ve ortam en üst düzeyde sağlanmaktadır. Gelişimine engel olabilecek bakteri, mikrop, virus ve pestitler ortamda ya minimize edilir, yada yok edilir. Civcivin vücudu, harici etkenler ile mücadeleye enerji harcamadığı ve son derece rahat ortamda olduğu için bu süreler içinde  bu büyüklüklere ulaşabilmektedir.

Bir tavuk yetiştiricisinin ana hedefi stresten uzak, rahat ve sağlıklı koşullarda tavuğu yetiştirmektir. Bunun sağlanabilmesi için yetiştiriciler çok sıkı kuralların uygulandığı bir program içerisinde bu yetiştirme işlemini gerçekleştirir. Bu program, çiftliklerde uygulanan sıkı bir bio güvenlik (hijyen) ve gıda sağlığına sıkı sıkıya bağlılık ilkeleri ile yürütülür.

Yem

yemlikEtlik broiler tavukları darı (mısır), arpa, buğday ve bitkisel esaslı protein den oluşan yemler ile beslenir. Bu yemler aynı zamanda vitamin ve mineraller ile desteklenir. Yem formülasyonları firmadan firmaya değişebilmektedir. Ancak hiçbir şekilde insan sağlığına zararlı olacak bir madde harici olarak ilave edilemez. Yetiştirdiğimiz etlik tavuklar bizler, yakınlarımız ve çocuklarımız tarafından tüketilmektedir.

Tesislerde yer alan üretim hollerinde civcivlerin (tavukların) istedikleri zaman yem yiyebilecekleri otomatik yemleme hatlarından beslenmektedir.

Su

Çiftliklerimizde yer alan kümeslerde, civcivler temiz ve taze suya her an ulaşabilmektedir. Yetiştiricilerimiz her yeni civciv girişi öncesi su hatlarını temiz su ile temizler ve tüm su hatlarına dezenfeksiyon işlemi yapılır. Bu sularda bakteri oluşmaması için belirli bir disiplin içerisinde temiz ve sağlıklı su hatlara verilir. Bu hatlarda nipel denilen emzikler bulunmaktadır. Bu nipellerin yüksekliği ayarlanabilir olup, civcivlerin rahatça ulaşılabileceği yüksekliktedir. İlk başlangıçta, kuluçkadan çıkan civcivler bu nipel-emziklerden öğrenir.

İklimlendirme

BafıllarTüm tavuk yetiştiricilerinin üretim tesislerinin ısıtma, soğuma ve nem düzeyleri bilgi sayarla kontrol edilmektedir. Bilgisayar ile yönetilen temiz hava akımları sayesinde tavuklar istedikleri oranda oksijenden yararlanabilmektedir. Hatta bazı çiftlikler telefon ve benzeri dijital veri aktarımı ile uzaktan dahi yönetilmektedir.

Elektrik kesintisi olduğunda jeneratörler anında devreye girer ve sürekli olan bu konfor kesintiye uğramaz.

Bu kümeslerdeki kuvvetli fanlar aracılığı ile iyi ve taze bir havalandırma yapılmaktadır. Çok kuvvetli ısıtma kapasitesi olan kalorifer sistemi ile kışın en soğuk zamanlarında dahi içerdeki arzuedilen sıcaklık seviyesi muhafaza edilmktedir. Yazın ise dış ortam sıcaklığı 40 C iken, içeride 22 C olması isteniyor ise, bu ortam ısısı iklim kontrol sistemleri tarafından sağlanmaktadır.

Kümes Temizliği

Etlik broiler tavukların çıkışından sonra üreticilerimiz gübreleri kümeslerden toplar ve uzaklaştırır. İçerideki her türlü toz v.b artıklar temizlenir,ve tepeden tırnağa  tazyikli su ile tamamen yıkanır. Su hatlarını basınçlı temiz su ile yıkadıktan sonra dezenfekte ederek bakteri ve mikroplardan arındırılır. Yeni gelen her civciv sürüsü; son derece temiz ve mikroptan arındırılmış ortama alınır.

Bio Güvenlik

kumes_dis_girisHer bir üreticimiz oluşturulmuş çok sıkı bio güvenlik protokollarına uyarlar. Bu sayede kümesleri ve içindeki civcivleri etkisi altına alabilecek her türden virus, bakteri ve parazitler ya imha edilmiş olur yada etkileri minimize edilir.

Parazit, virus ve bakteriler, kümeslere dışarıdan gelenlerin ekipman, taşıt, elbise, ayakkabıları aracılığı ile taşınır. Hastalıklar bir çiflikten diğerine çiftlikler arası olan  trafik sayesinde geçer. İşte bu hastalık geçişlerini minimize etmek yada risk altına girmemek için üreticilerimiz çok ama çok sıkı bio güvenlik uygulamalarını mütemediyen gündemde tutmaktadır. Bu biogüvenlik protokolları gereği yetiştiricilerimiz çiftliklerin kapılarını beklenmedik ziyaretçilere önlem olarak sürekli kapalı tutmaktadır. Eğer zorunlu olarak ziyaret olacaksa, ziyaretçi tulum giyer, girişteki dezenfekte edilmiş suya basarak çiftlik sahasına girer. Eğer kümese girilecekse kümes içi ayakkabı/çizme giyer. Çiftlik alanı terkedilene kadar bu disiplin uygulanır. Çiftliklerde ziyaretçi kayıt defterlerine her giriş çıkış kayıtedilir.

Çiftliklere gelen yem kamyonları, tavuk taşıma araçları ve kapıdan içeri giren her araç basınçlı ve  ilaçlı su ile girişteki ilaçlı yıkama istasyonunda  ilaçlanır ve bu uygulamadan sonra içeri alınır.

İçeride yapılan uygulamalardan arta kalan eldiven, tulum ve diğer eşyalar dezenfekte edilerek imha yoluna gidilir.

DİP NOT: Yukarıda özetlenmiş uygulamalar neticesinde arzu edilen sağlıklı, ve güvenle tüketebileceğimiz tavuk eti sonraki aşamalarda da aynı disiplin uygulanarak siz tüketicilere sunulmaktadır. Bazı ünvan ve sıfatları isimlerinin önüne ön ek yapıp medyanın çeşitli mecralarında boy gösteren, civciv yetiştirme sürecinin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu bilmeyen bu gibi kişilerin uluorta söyledikleri ve konuştuklarını dikkatte alınmayacagınıda biliyoruz. Çünkü onlar bu iftira yöntemi ile sektörden sus payı ummaktadır. Ama şu var ki bizler kendimizden ve uygulamalarımızdan o kadar eminiz ki onları muhatap bile almaya gerek görmüyoruz.