Ölü İmhası

Bakım ve Sağlık, Bio Güvenlik kategorilerinde bulunmaktadır.
A- A A+

Bakım boyunca ölen civciv veya tavukların toplandıktan sonra bio güvenliği tehdit etmeyecek şekilde imhası, sürdürülebilir üretimin olmazsa olmaz şartlarından bir tanesi ve en önemlisidir.

Ölen hayvanların imhası için yaygın olarak bilinen iki yöntem vardır:

  1. Kurallara uygun ölü çukuru
  2. Yakma fırınları

Bunların avantaj ve dezavantajları vardır. Ancak sürdürülebilir bir üretim için dezavantajlarından ziyade getireceği avantajlara odaklanmak gerekir.

Kurallara Uygun Ölü Çukuru

Ölü çukuru inşası ihtiyaca, kapasite büyüklüğüne göre gerçekleştirilmelidir.
40 bin kapasite için 4 mt boy, 2 mt en ve 3 mt yükseklik ebadında bir çukur tavsiye edilir.
Duvarları için bir sınırlama olmamakla beraber, üzeri iki kapaklı beton örtü olması şarttır.
Beton örtünün her iki tarafından PVC boru ile hava giriş holleri yapılmalıdır.
Tabandan 1 mt yüksekliğe 14mm çapında 60 cm aralıklar ile yerleştirilmiş demir çubuklar, bunların üzerine 8mm çapında 10-15 cm aralıklar ile döşenmiş demir çubuklardan oluşan bir ızgara oluşturulmalıdır.
Tesislerin en arka bölümüne ve aynı zamanda su kaynağının en yakın 100 mt uzağına inşa edilmelidir.

olu_imhasi

Bu tip ölü çukurunda atılan ölü hayvanlar ızgara demir döşeme üzerinde kalacak, her iki yan tarafta yer alan  hava borularından hava bir taraftan giriş yapar ızgara üzerindeki ölüleri havadaki ve ortamdaki mikroorganizmalar ile buluşturur ve çürüme işlemi başlar. Bir süre sonra kemik harici dokular bozuştukça tabana dökülür. Çürüme işleminin hızlanması için buraların kireç ve benzeri malzemeler (ilaçlar) ile dezenfekte edilmesi yanlıştır. Çünkü çürüme işlemi durur, ve ölü çukuru hızla dolmaya başlar.

Bu çukurun içinde mutlaka hava akımları olması gerekir. Bunu sağlayan borular imha çukuru içinde oluşacak infilak edici/ zehirleyici gazları da  dışarı atacaktır.

olu_imhasi_2

Üst beton platform üzerinde en az iki kapak çalışma kolaylığı sağlayacaktır.

Bu bölgede aynı zamanda iyi bir sinek mücadelesi de faydalı olacaktır.

 Yakma Fırınları

Bu ekipman için iyi bir soba üreticisi ile görüşmeye geçilmelidir.

Ancak bu ekipman siparişinde toplam kapasite ortalama ölüm miktarı gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Yakılacak yakıt tipide önemlidir. Yakılacak hayvanlardan ortaya çıkacak yanmış yağ ve isler bu cihazların ömrünü kısaltılabilir. Bu olumsuzluğun önlemi alınmış bir cihaz ile imha işlemleri yapılabilir.